Plecak z koszulką – analiza wiązania

Plecak z koszulką zwany również DH (ang. double hammock) to wiązanie, na które czeka większość osób po opanowaniu plecaka prostego. Czeka, gdyż DH nie jest wiązaniem rekomendowanym dla niemowląt.
Rodzic
Plecak z koszulką jest warstwowym wiązaniem z tyłu. Symetrycznie obciąża ciało osoby noszącej, ciężar dziecka rozkłada się na obu barkach, plecach i klatce piersiowej noszącego. To właśnie opasanie w klatce piersiowej, tzw. koszulka, daje duży komfort noszącemu i ujmuje kilogramów słodkiemu ciężarkowi zamotanemu na plecach. Rodzic ma możliwość przyjęcia prawidłowej pozycji ciała i mniej odczuwa ciężar dziecka niż w klasycznym plecaku prostym.


Dziecko
Jak już wyżej wspomniałam DH jest wiązaniem warstwowym, po dziecku przechodzą 2 warstwy materiału, każda z nich z osobna wywiera nacisk na jego ciało. Warstwy te są ułożone początkowo równolegle do podłoża, by następnie zmienić kierunek ku górze – każda z nich leży niesymetrycznie na dziecku. Obie warstwy rozłożone są pod pupą i udami dziecka, dodatkowo przytrzymane są jeszcze dwoma skrzyżowanymi połami. Całość daje solidne podparcie malucha, ale też wymusza duże odwiedzenie nóżek i „przyklejenie” miednicy do pleców noszącego.
Dla kogo
Z racji wymuszenia przez przebieg chusty dużego odwiedzenia nóg dziecka, a tym samym spowodowania przeprostu w dolnym odcinku kręgosłupa, wiązanie to jest rekomendowane dla maluchów, które mają już wykształconą lordozę krzyżową – czyli samodzielnie stojących i chodzących. Dodatkową przesłanką za odłożeniem tego wiązania na późniejszy okres noszenia jest dwuwarstwowość chusty na dziecku, przez to nierównomierny nacisk na plecy i kręgosłup - z zasady przy dzieciach niesiadających nie stosujemy wiązań warstwowych. Podstawą do wykonania tego wiązania jest dobrze opanowany plecak prosty, gdyż stanowi on wstęp do zamotania DH. Dobrze wykonany plecak z koszulką w magiczny sposób „odbiera wagę” zamotanego dziecka, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku ciężkich dzieci. Dodatkowo dwie warstwy chusty dużo lepiej podtrzymują pupę i uda malucha niż jedna warstwa plecaka prostego, dzięki czemu mniejsze jest ryzyko opadnięcia ciężkiej pupy i podwieszenia dziecka na dołach podkolanowych.
Na co zwracać szczególną uwagę
Jak w każdym wiązaniu ważne jest prawidłowe dociągnięcie chusty. Pracę nad tym należy rozpocząć od samego początku, czyli dobrego i zwartego bazowego tobołka. Po zarzuceniu dziecka na plecy cały czas czuwamy nad napięciem pół, już na etapie układania koszulki warto budować napięcie jej górnej krawędzi, oszczędzi nam to pracy przy dalszym dociąganiu chusty. By zwiększyć swój komfort noszenia starajmy się układać koszulkę jedynie na naszych żebrach, jest to twarda część naszego ciała, zdecydowanie lepiej przeniesie obciążenie niż miękka tkanka na brzuchu pod żebrami. Plecak z koszulką jest wiązaniem warstwowym, należy zadbać o to by obie warstwy były dobrze i równo dociągnięte, to pozwoli na bardziej równomierny nacisk występujący na plecach dziecka. Pamiętajmy by każdą krawędź dociągać zgodnie z kierunkiem jej ułożenia na naszym ciele. Układając dziecko pamiętajmy, że wiązanie wymusza duże odwiedzenie nóg, a jeśli odwiedzenie jest duże to zgięcie w stawie biodrowym powinno być mniejsze – dlatego nie wprowadzajmy dziecka w zgięcie większe niż 90 stopni. Warto również zapamiętać, że duże odwiedzenie nóg warunkuje wyprost kręgosłupa dziecka i skłania głowę do ruchu w tył – z tego powodu nie powinniśmy nosić w DH śpiących dzieci. Maleje u nich napięcie mięśniowe, a w pozycja malucha w plecaku z koszulką powoduje, że bezwładna główka będzie zwisać do tyłu, co powoduje zbędne przeciążenia.
Plecak z koszulką bezsprzecznie jest wiązaniem, z którym warto się zaprzyjaźnić na właściwym ku temu etapie chustonoszenia, najlepiej pod okiem doświadczonego doradcy. Trud włożony w prawidłowe wykonanie tego warstwowego wiązania odwdzięczy się nam wygodą noszenia naszych starszaków. Wiem co mówię – sporadycznie urządzaliśmy jeszcze chustospacery, w DH właśnie, z moim ponad trzylatkiem.


Dominika Sokulska, Certyfikowany doradca noszenia ClauWi.